Jump to content

Las Vegas Shows  

Welcome to Celine Dion Forum

Welcome to Celine Dion Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be a part of Celine Dion Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here
  • Click here to become a member!

Kronica de Filmce urmeaza, ce ne place, ce revedem

• Please log in to reply
73 replies to this topic

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
    • Member ID: 1,612
  • 3,883 posts
  • Local time: 12:39 AM
  • Skin: Celine 2016
  • Country: Romania
  • Born: 1980
Incepe DaKino!!! :clap: Eu o sa fiu intr-un loc mult mai misto, dar pentru cei care sunt in Bucuresti, vi-l recomand cu mare caldura, in special sectiunea de scurtmetraj (fictiune). Eu am fost cativa ani la rand (am inceput in primul an de facultate), pana cand serviciul anterior nu-mi mai lasa timp de asa ceva... In general, concursul este in timpul zilei, cam de la ora 3, 4. Seara sunt filme de lungmetraj. Eu ma duceam la concurs, aia este partea cea mai interesanta. Au fost multe filmulete memorabile de-a lungul timpului. O sa va distrati bine si intrarea nu cred ca o sa coste prea mult. Mai jos aveti stirea de pe Mediafax, unde sunt detalii despre desfasurare si filme. Distractie placuta!

Ediţia a 16-a a Festivalului DaKINO, ce va avea loc īntre 23 şi 26 noiembrie, va aduce la Bucureşti unele dintre cele mai premiate filme ale anului, printre care se numără "Self Medicated", īn regia lui Monty Lapica, "Life in Loops, īn regia lui Timo Novotny, precum şi cel mai nou film produs de Wim Wenders, "The House is Burning".

Circa 100 de filme īn competiţia DaKINO, dintre care 20 sunt romāneşti
  Anul acesta, DaKINO va fi găzduit de Complexul Auditorium al Muzeului Naţional de Artă al Romāniei şi de Cinema Scala şi va avea, ca de obicei, două secţiuni: ficţiune şi documentar. Conform regulamentului, filmele de la secţiunea ficţiune nu pot depăşi 30 de minute, īn timp ce documentarele, pentru a īntruni normele unui scurtmetraj, nu vor depăşi 50 de minute.

Juriul de preselecţie, alcătuit din Cristina Corciovescu şi Magda Mihăilescu, a selectat cele mai bune filme din aproximativ 350 de scurtmetraje īnscrise, care īnsumează peste 110 ore şi reprezintă 34 de ţări. Multe dintre producţii sunt deja cāştigătoare la festivaluri internaţionale de renume, recent īncheiate: Cannes, Veneţia, Clermont-Ferrand, Biarritz, Cinema du Reel, Oberhausen etc. Romānia  a fost reprezentată la cea de-a XVI-a preselecţie DaKINO prin 60 de scurtmetraje. Īn final, vor fi proiectate īn competiţie aproape 100 de filme, dintre care 20 romāneşti.

Īn secţiunea de programe paralele, ediţa de anul acesta a DaKINO va prezenta filme care au obţinut, anul acesta, zeci de premii la festivaluri internaţionale. Printre acestea se numără producţia care a obţinut marele premiu al Festivalului de Film Independent de la Roma, "Self Medicated, īn regia lui Monty Lapica. Această producţie are la activ, pānă īn prezent, circa 35 de premii la festivaluri internaţionale. Filmul, inspirat din fapte reale, este povestea unui tānăr de 17 ani, incapabil să treacă peste pierderea neaşteptată a tatălui său, care se īndreaptă spre o criză de negare, ură de sine şi entropie emoţională. Odinioară un elev talentat, Andrew Eriksen alunecă īncet, dar sigur, spre o auto-distrugere provocată de droguri. Plin de resentimente faţă de mama sa (Diane Venora) pentru propria ei dependenţă de droguri, Andrew se īndepărtează de ea īn momentele īn care au nevoie mai mult ca oricānd unul de celălalt.

De asemenea, la DaKINO va fi proiectat şi filmul desemnat "cel mai bun documentar" la Festivalul Internaţional de Film de la Karlovy Vary, ediţia 2006, "Life in Loops", īn regia lui Timo Novotny. Acest regizor a acceptat invitaţia organizatorilor şi va face parte din juriul de documentar al DaKINO. Novotny īşi prezintă noul proiect ca un film experimental, documentar-muzical, construit ca remix al filmului "Megacities" (1997), un rafinat eseu vizual despre viaţa ascunsă a cātorva metropole din lume, produs de cunoscutul documentarist austriac Michael Glawogger. Novotny completează 30% din filmul original (re-editat), cu 70% material nou, īn care mixează secvenţe originale nefolosite de Glawogger cu propriile sale secvenţe (filmate de cameramanul lui "Megacities", Wolfgang Thaler).

Festivalul va prezenta şi cel mai nou film produs de Wim Wenders, "The House is Burning", īn regia lui Holger Ernst, care a fost prezentat anul acesta şi īn cadrul Festivalului de la Cannes, īn afara competiţiei. Filmul ilustrează povestea unui grup de adolescenţi dintr-o suburbie tristă care se luptă să-şi găsească drumul īntr-o lume cu prea puţine opţiuni. Mike (Joe Petrilla) urmează să se īnroleze īn armată, urmāndu-şi tatăl şi, īn consecinţă, plecānd īn război. Ultima sa zi īn preajma familiei şi prietenilor se transformă īntr-un război al emoţiilor. Prietena sa, Valerie (Nicole Vicius), furioasă pe el pentru decizia luată, īl respinge īnainte de plecare - şi īl īnşeală. Prietenul său, Phil (Robin Taylor), un traficant mărunt de droguri, aşteaptă să dea marea lovitură. Terry (Julianne Michelle) īncearcă să intre īn lumea corporatistă pentru care este nepregătită, şi īnţelege deja corupţia pe care sistemul o cere de la ea. La festival va participa producătoarea acestui film, Katja Siegel.

Festivalul organizat de Fundaţia DaKINO, condusă de Dan Chişu, a īnceput īn 1991 ca o manifestare menită să promoveze scurtmetrajele studenţeşti autohtone. Din 1994 a căpătat deschidere internaţională, dar a rămas fidel genului scurt.

Cineaşti romāni din noua generaţie, precum Cristian Mungiu, Alexandru Solomon, Cristi Puiu, Corneliu Porumboiu sau Tudor Giurgiu, se numără printre laureaţii ediţiilor anterioare ale festivalului.

songbird

songbird

White chocolate kisses

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPip
    • Member ID: 255
  • 1,745 posts
  • Local time: 01:39 AM
  • Born: 1987
Hai sa facem o chestie... TOP 5 FILME DESPRE... (foarte general)

Al meu este:
TOP 5 FILME DESPRE (SAU CU) BOMBA ATOMICA
1. On the beach (Ultimul tarm)
2. Failsafe
3. Mad Max
4. The day after
5. Terminator 2 (pentru scena stiti-voi-care) :)
Celine Challenge :: Over 10.000 beautiful pictures of our diva!

http://celinedion.ev....ro/coppermine/

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,883 posts
Acum doua saptamani am fost la "Children of Men" (Copiii tatalui, traducere inteligenta, ca de obicei...). Mie mi-a placut foarte mult filmul. Actiunea se petrece prin anul 2020... ceva de genul si nu mai exista nici un copil in lume, cea mai tanara persoana avand 18 ani. Motivul: femeile nu mai puteau face copii, din cauze necunoscute. Nu ma apuc sa va povestesc restul, poate vreti sa-l vedeti. Cert e ca mi-a placut cum au combinat scenele extrem de dramatice cu cele foarte amuzante. De fapt, pe alocuri, avea un iz de comedie neagra. Sunt momente foarte violente. Majoritatea persoanelor care au vazut filmul, de fapt, au zis ca este prea violent, dar eu cred ca asta era si ideea, sa fie socant, sa ne trezeasca putin din amorteala noastra si sa actionam... O sa vedeti ce vreau sa spun cand o sa vedeti filmul. O sa gasiti foarte multe legaturi cu ce se intampla azi in Europa si in lume in general.

Edited by Teodora, 22 December 2006 - 08:38 AM.

dark_angel

dark_angel

Celine Enthusiast

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPip
    • Member ID: 1,591
  • 1,529 posts
  • Local time: 05:39 PM
  • Country: romania
  • Born: 1988
ei bine, eu tocami am dat peste cartea dupa care s-a facut filmul "children of men" ( "fiul omului" de P.D. James ) si vreau s-o citesc si poate dupa aceea o sa vad si filmul. Oricum mi se pare super interesanta ideea si sunt foarte curioasa ...pana una alta cartea cik e cadoul de Craciun pentru bunicul meu  :giggle:

btw...nu stiu cum e in film,dar in carte cea mai tanara persoana e un tip de 25 de ani din Brazilia,parca ...si cartea incepe cu moartea respectivului (am citit prima pagina  :msn-tongue: )

Edited by dark_angel, 23 December 2006 - 08:55 AM.

raluca

raluca

mais qui peut dire qu'il peut vivre sans amour, qui?

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
    • Member ID: 2,456
  • 3,231 posts
  • Local time: 11:39 PM
  • Born: 1989
eu am vazut ieri unul dintre cele mai tampite filme pt care mi-am pierdut vreme degeaba :xmas_dry: si anume Broken flowers...un film pe care NU vi-l recomdand, doar daca nu aveti ce face aproape 2 ore...
J'aimerais tant savoir
Souffler comme le vent
Sur ton doux visage
Faire partir le noir, disparaītre le temps
Casser les nuages
Parler mźme tout bas
Juste pout toi et moi
De petits riens
Mais lą-bas
Au loin, tu nages...

Posted Image
Posted Image

View all Bucharest events at Eventful

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,883 posts
Ieri seara m-am uitat la un super film pe DVD (cadou de Craciun de la RTC - e bine sa lucrezi in presa  :giggle: ): Head in the Clouds, cu Charlize Theron si Penelope Cruz. Genial film! Este o poveste de dragoste intre personajul lui Charlize si un tip, pe fondul celui de-al doilea razboi mondial. Charlize este o tipa extrem extrem de nonconformista, el ajunge profesor, pe urma spion pentru aliati. Penelope joaca rolul unei amarate din Spania, tipa schiopa care facea striptease si pe care personajul lui Charlize o ia sub aripa ei, ca model pentru fotografii etc...Cele doua au si o aventura, sunt super prietene, se dezvolta un manaj a trois intre ele doua si tipul cu Charlize....in fine...nu va povestesc tot, pentru ca ar fi foarte bine sa-l vedeti. Toti joaca extraordinar de bine, regia e geniala, scenariu, tot ce vreti. Decorurile sunt pe alocuri false....adica se observa ca-s in studio si nu in mijlocul Parisului  :msn-tongue: Mie mi-a placut la nebunie si vi-l recomand. Este trist, asa ca sa va uitati si voi cand nu sunteti in totala stare de depresie, ca nu va ajuta  :giggle:

gabriela precup

gabriela precup

Celine Fanatic

• Members
  • PipPipPip
    • Member ID: 5,502
  • 367 posts
  • Born: 1991
Ieri am fost la cinema si am vazut The devil wears Prada.Mi-a placut la nebunie filmul mai ales pt.ca  a fost turnat in NY ..the city of my dreams(i just love the big towns :xmasblush: )  dar mi-a placut si cum a jucat Meryl Streep(actrita mea preferata) ,iar pe Anne Hathaway am admirat-o de mult.Cred ca urmatorul film va fi "12 Monkeys"  :xmas_biggrin: ..abia astept sa apara si-n orasu` asta!

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,883 posts
M-am uitat la o gramada de filme in ultimul timp. O sa ma rezum la cela care mi-au placut.
- "Derailed": cu Jennifer Aniston si Clive Owen. Jocul actorilor nu e stralucit, dar este un film cu o multime de rasturnari de situatie, de la care nu stii niciodata la ce sa te astepti.
- "Insomnia": super thriller cu Al Pacino si Robin Williams (in rolul unui criminal believe it or not :shocking: ). A must see.
- "Lost in Translation": Bill Murray si Scarlett Johansen (cred ca asa se scrie). Dragutica poveste de l'amour ou d'amitie, pe alocuri plictisitor, dar dragut pentru o dupa-amiaza de duminica.
- "Infamous": nu stiu numele actorului din rolul principal, dar in roluri secundare sunt Sandra Bullock, Sigorney Weaver, Isabella Rossellini (sper ca nu le pocesc prea tare numele :shy: ). Este povestea unui scriitor homosexual, care vrea sa scrie despre niste criminali, vorbeste cu cei doi si se indragosteste de unul dintre ei. Iese o super carte... Merita privit.
Am mai vazut si "The Departed", nominalizat la Oscar anul asta. Sincer nu m-a impresionat deloc. E film OK, dar nu de Oscar.
Azi vreau sa vad "Babel". :thumbsup2:

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,883 posts
Iar am avut un weekend de filme  :giggle:
Venus: cu Peter O'Toole in rolul unui actor foarte batran, care se indragosteste de o tipa de vreo 20 de ani, fiica unei nepoate a unui prieten de-al lui. OK filmul, O'Toole o face destul de bine pe batranul libidinos, dar nu e nimic exagerat don't worry.
The Last King Of Scotland: actorul din rolul principal (cel al presedintelui Ugandei) a luat premiul Oscar anul asta. Filmul e super tare. Este povestea unui doctor tinerel din Scotia care cauta aventura si ajunge medicul personal al presedintelui Ugandei, care este, de fapt, un dictator nebun. Poveste adevarata. Vi-l recomand cu mare caldura (pentru unele faze e recomandat stomacul tare).
The Holiday: comedioara romantica foarte simpatica. Perfect pentru relaxare.
In Good Company: despre un tinerel ambitios care este numit sef peste un tip de 50 si.. de ani, de la care invata multe lucruri. Ar putea fi numit comedioara. Este foarte dragutel si relaxant, mi-a placut.
The Pursuit of Happiness: Povestea adevarata a unui tip care a ajuns de la a dormi prin metrou cu baietelul lui la a fi milionar. Will Smith face super rol, iar fiul lui din film este jucat chiar de fiul lui natural. Este foarte dulcic pustiulica. Watch it!
Miercuri ma duc la Paris, je t'aime. Sunt 18 povesti de dragoste avand drept fundal Parisul, fiecare poveste regizata de altcineva, puse cap la cap. Mi s-a parut foarte interesant. Va spun daca am avut dreptate joi  :thumbsup2:

Edited by Teodora, 06 March 2007 - 06:59 AM.

songbird

songbird

White chocolate kisses

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPip
    • Member ID: 255
  • 1,745 posts
  • Local time: 01:39 AM
Eu as vrea sa vad "The Fountain", "Music and Lyrics" si "Paris je t'aime".
Le recomand cu ochii inchisi, sigur veti ajunge inaintea mea :)
Celine Challenge :: Over 10.000 beautiful pictures of our diva!

http://celinedion.ev....ro/coppermine/

gabriela precup

gabriela precup

Celine Fanatic

• Members
  • PipPipPip
    • Member ID: 5,502
  • 367 posts
  • Born: 1991
Am vazut ieri Eurotrip -e mai vechiut filmu da e super tare filmu...razi de te-mprasti.Daca nu l-ati vazut grabiti-va sa-l scoateti de pe net k n-o sa va para rau.E vorba despre un tip american care corespondeaza cu o tipa nemtoaica,blonda si focoasa pe care o cheama Mieke(se pronunta Mika).Tipu crede ca e baiat(la americani mike)..so dupa ce-i trimite tipei un mail care-o supara,respectivu pleaca in tur prin Europa cu niste prieteni sa o gaseasca pe Mieke..si in drum spre Germania trec prin tot felu de faze amuzante.Merita vazut!

Browneyes

Browneyes

Celine Fanatic

• Members
  • PipPipPip
    • Member ID: 6,909
  • 278 posts
Eu tocmai am luat "The Queen " si intentionez sa-l vad in seara aceasta daca imi va permite timpul ;)

Teodora

Teodora

Celine Addict

• Channel Addicts
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,883 posts
Adoarme sectiunea in romana...
Am vazut acum vreo 2 saptamani Piratii din Caraibe 3. Efecte speciale de mare exceptie, amuzantel filmul, dar celelalte 2 mi s-au parut mult mai misto. Oricum, e loc si de 4, 5, 6.... :giggle:

DjCeline

DjCeline

unintended

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
    • Member ID: 1,144
  • 2,435 posts
  • Born: 1988
ultimul film pe care l-am vazut:The Simpsons... e bun pentru relaxare...si mi s-a parut fooarte funny :giggle:
Posted Image

Posted Image Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

This topic has been visited by 1 user(s)

celinish98

Administrators: Koolan & Bellamy